לפרויקט

הכוח של הצ'ט בוט מסנג'ר

מה זה בכלל צ'ט בוט, ואיך הוא הפך לדבר החם ביותר בשיווק? באילו דרכים הוא יכול להועיל לבית העסק שלכם, ומה צריך לעשות כדי לבנות אחד כזה שיעבוד בשבילכם?
העיקרון של צ'ט בוט בפייסבוק פשוט: בכל עמוד עסקי בפייסבוק יש כפתור שמאפשר לפנות לבית העסק. מכיוון שבלתי אפשרי לאייש מענה אנושי 24/7, ובמקום שנענה על שאלות שחוזרות על עצמן שוב ושוב, הצ'ט בוט – תוכנה ש"מדברת" באמצעים ויזואלים או טקסטואלים – עושה את זה עבורנו.
לבוטים, כמובן, אין עדיין את היכולת להחליף באופן מלא את המענה האנושי, אבל הם בהחלט מסוגלים לענות על שאלות שכיחות ולהוביל אינטרקציה מתוסרטת מראש. במילים פשוטות, הבוט שלכם אמור לענות במקומכם לפניות בעמוד ולהוביל את השיחה ואת הגולש למחוזות הרצויים לו. אך לבוט שימוש שיווקי רחב בהרבה, ובכך נעסוק בהרחבה בהמשך.

הכוח השיווקי של הבוט
כאמור, הבוט מאפשר לנו לעסק שלנו לנהל שיחה בצורת הודעות מובנות. כל מי שיוצר אינטרקציה עם הבוט שלנו מתווסף לרשימת התפוצה שלנו במסנג'ר, ממש כמו שנרשמים לרשימת דיוור. כלומר, מעבר לשירות לקוחות, הבוט שלנו מבצע מגוון פעולות: מעניק מידע ליוזרים, חושף את השירותים והמוצרים שלנו בצורה פשוטה וישירה, מחנך את קהל יעד שלנו, וממצב אותנו כאוטוריטות בתחומנו, ומאפשר איסוף לידים. במלים אחרות, הבוט מהווה כלי נוסף ועוצמתי במערך השיווקי שלנו: ביכולתו ליצור עברונו קהילת עוקבים, להרחיב אותה כל העת, ובסופו של דבר – להעצים את העסק שלנו. המשוואה שרובנו מכירים – רשימת תפוצה (דיוור במייל) שווה כסף – רלוונטית גם לגבי רשימת תפוצה במסנג'ר.
לדוגמה, בוט של מסעדה יכול להציע ליוזרים לראות את התפריט, להזמין מקומות, ולהציע הנחות. דוגמה נוספת היא בוט של מזג אוויר, שמאפשר לכם לבדוק בכל רגע ביום את מזג האוויר במיקום שלכם. בוט בתחום השיווק יכול להזמין לוובינרים, להעניק טיפים ומידע, להציע מדריכים ולהפנות לשירותים וקורסים. עם זאת, בעוד שארה"ב ניתן לבצע רכישות דרך המסנג'ר ללא יציאה לדף נחיתה, בישראל הפונקציה הזו טרם זמינה לנו.


דוגמה לשיחה עם בוט מזג אוויר
לצפיה בבוט החדשות של CNN לחצו כאן>>

למה כדאי לכם לבנות בוט?

למה כדאי לכם לאמץ בוט כבר עכשיו?
• מעורר סקרנות ולא רווי: כל עסק היום, קטן כגדול, מנהל מערכת שיווק מורכבת: אנחנו מביאים תנועה מפלטפורמה אחת, עוקבים אחריה בפלטפורמה אחרת, יוצרים משפכים שיווקים ובכלל – מנהלים כמה זירות פרסומיות כדי לצמוח ולגדול. תשומת לבו של הגולש היא חמקמקה, אז כדי לעניין אותו אנחנו חייבים לבלוט. שימוש בכלים שלא נעשה בהם שימוש רווי, כדוגמת בוט, הוא דרך מצוינת לבלוט. זו תמונת מצב שעלולה להשתנות תוך שנה-שנתיים, כשלרוב העסקים כבר יהיו בוטים.

• רוב הלקוחות שלכם נמצאים בצ'טים: וואטסאפ היא האפליקציה עם כמות המשתמשים הגדולה ביותר, כאשר המסנג'ר של פייסבוק וסקייפ נמצאות במקומות השני והשלישי בהתאמה. בעוד שאחוז הפתיחה של המייל יורד באופן הדרגתי וקבוע (כ-20% היום), אחוזי הפתיחה של הודעות במסנג'ר עומד על 80% ומעלה. נכון להיום, אחוזי פתיחת הדיוור של מסנג'ר גבוהים באופן ניכר מאחוזי הפתיחה של דיוור רגיל למייל. מכיוון שמידת המערבות של המשתמשים באפליקציות הצ'ט גבוהה כל כך, בוטים מהווים כלי יעיל לחדור אליהם.

להלן נתונים של אחוזי פתיחה של מיילים שפרסמה MAILCHIMP במרץ האחרון. כפי שניתן לראות, כמעט בכל התעשיות אחוזי הפתיחה עומדים על 20%, ואחוזי ההקלקלה נמצאים בשפל של 2%.
• איסוף נתונים: הבוט מאפשר לנו לאסוף נתונים על הגולש – מידע יקר ערך שישמש אותנו במאמצי השיווק הנוספים שלנו. הבוט מאפשר לנו לשלוח במסנג'ר reach media כגון סרטונים קצרים, קטעי אודיו, גיפים ותמונות, וליצור קהילת עוקבים בעלויות נמוכות מאוד. לפני 15 שנה השתמשנו בגוגל אדוורדס כדי לקנות ביטויים ולהביא טראפיק, אחר כך הגיע תור הזהב של פרסום ממומן בפייסבוק, והיום אלה הבוטים שמאפשרים לנו ליצור לידים בזול.

• תעשייה מתפתחת: הפופולריות הגואה של בוטים הביאה להתפתחותה של תעשייה שלמה של נותני שירותים – ממכירת תבניות בוטים לנישות (מסעדות, ספא, אנשי עסקים, אנשי שיווק וכולי) ועד לנותני שירותים של בניית בוטים מותאמים אישית. עלות השירות של בניית בוט עלולה להגיע לאלפי דולרים, אך תבניות פשוטות עולות כ-100 דולר בלבד.

*רוב הלקוחות שלכם נמצאים במסנג'ר. מעל מיליארד משתמשים במסנג,ר כאשר מהרגע שמתקבלת הודעה ועד הרגע שאתם רואים אותה טווח הזמנים הוא אפסי מאחר והיא מתקבלת בסלולארי שלכם.


אפליקצית הצ'ט הפופולארית ביותר עם כמות המשתמשים הגדולה ביותר היא הוואטסאפ, מזנבת בה אפליקצית המסנג'ר של פייסבוק ולאחריהן סקייפ וויבר ואפליקציות נוספות.

*האינגייג'מנט באפליקציות האלו הוא מאד גבוה היות שזו הזירה שבה אנחנו מתקשרים עם בני משפחה וחברים, זו הזירה שלתוכה עסקים רוצים לחדור ואחת הדרכים לעשות זאת היא באמצעות הבוטים.

*אחוזי פתיחה גבוהים מאוד – רובנו נמצאים בנייד כל הזמן ובעוד אחוזי הפתיחה של המיילים יורדים באופן הדרגתי וקבוע (נכון להיות עומדים על כ-20%), אחוזי הפתיחה של הודעות במסנג'ר עומד על 80% ומעלה. כמובן שגם זה ישתנה עם הזמן, ברגע שרוב העסקים יעשות בזה שימוש באופן טבעי התגובתיות שלנו תרד.
נכון להיום אחוזי פתיחת הדיוור של מסנג'ר הם לאין שיעור גבוהים יותר מאחוזי הפתיחה של דיוור רגיל למייל.


להלן נתונים של אחוזי פתיחה של מיילים שפרסמה MAILCHIMP במרץ האחרון.
כמעט בכל התעשיות אחוזי הפתיחה עומדים על 20% ואחוזי הקלקלה בשפל של 2 אחוזים

פלטפורמות חינמיות לבניית בוטים

יש שתי פלטפורמות מובילות לבניית בוטים, ולשתיהן מסלולים חינמים. האחת היא ManyChat והשנייה, בה בחרתי באופן אישי, היא Chatfuel – פלטפורמה אינטואיטיבית וידידותית שמאפשרת לעשות הרבה דברים.
לוח העבודה עם הפלאגינים הבסיסיים
פלאגינים נוספים:יצירת תוכן דינאמי (כמו תוצאות של משחקים), חיבור RSS, חיבור ליומן גוגל ואינטגרציות נוספות.
אוטומציה: מאפשר לתזמן מסרים, ליצור סדרות מסרים ולשלוח לפי סגמנטים. כמו כן, תוכלו לשלוח הודעות על-פי טריגרים ספציפיים. לדוגמה, ביכולתכם ליצור טופס או שאלון ולהחליט שרק מי שענה על חצי ממנו לפחות יקבל הודעה מסוימת.


לוח העבודה עם הפלאגינים הבסיסיים


פלאגינים נוספים:יצירת תוכן דינאמי (כמו תוצאות של משחקים), חיבור RSS, חיבור ליומן גוגל ואינטגרציות נוספות

אוטומציה: מאפשר לתזמן מסרים, ליצור סדרות מסרים ולשלוח לפי סגמנטים מסויימים. כמו כן אפשר לשלוח הודעות עפ טריגרים מסווימים. לדוגמא אם אני יוצרת איזשהו טופס או שאלון אני יכולה להחליט שרק מי שענה על חצי ממנו יקבל אחרי יום הודעה מסויימת.

יצירת קהילת עוקבים

אז יש לנו בוט מגניב אבל איך אנחנו חושפים אותו?

יצירת קהילה באמצעות אתר וורדפרס

•יצירת קהילה באמצעות אתר וורדפרס: אם יש לכם אתר וורדפרס, תמצאו שם פלאגין ייעודי שפותח עבור Chatfuel. התוצאה: גולש שפונה דרך האתר מתחיל את האינטרקציה שלו עם הבוט שלכם.

הטמעת קישור בדף נחיתה

• הטמעת קישור בדף נחיתה: הוסיפו כפתור (קישור) שלחיצה עליו פותחת את המסנג'ר ומתחילה את האינטרקציה עם הבוט.

פרסום ממומן בפייסבוק

פרסום ממומן בפייסבוק: יצירת קהילת מסנג'ר ללא דף נחיתה או אתר תתבצע באמצעות קמפיינים ממונים בפייסבוק שיובילו ישירות למסנג'ר. אם אין לכם מערך שיווקי מתוחכם, זו דרך מעולה להתחיל ליצור עוקבים ולשווק במינימום השקעה.


לקבלת הצעת מחיר

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם או חייגו עכשיו 050-000-0000